Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
zdjęcie budy i konserwacja ramy
toudi1983 
świeżak

Wysłany: 2019-12-06, 18:43   zdjęcie budy i konserwacja ramy

witam

w moim jimny mam (pewnie kazdy ma) troche przerdzewiala rame (zwlaszcza przy mocowaniach ramy do budy z tylu). Wpadlem na genialny pomysl aby zdjac bude i samemu wyczyscic (wypiaskowac) , zabezpieczyc, polatac i zakonserwowac rame, wymienic poduszki mocujace rame z buda oraz naprawic blacharke. czy ktos przerabial ten temat i podzieliby sie ze mna uwagami odnosnie zdjecia budy (jak to sprawnie zrobic)?
chcialem zlecic to profesjonalnym firmom ale koszty powyzej 7tys netto nie sa dla mnie akceptowalne przy wartosci samochodu dlatego chce to zrobic sam :)
kazda uwaga sie przyda
dzieki

eunice2 
świeżak

Wysłany: 2020-01-20, 23:53   

Cześć,

Właśnie zdjąłem budę z mojego Jimniego. Samemu to sporo roboty ale da się zrobić. Ja u siebie najpierw:
- zdemontowałem środek tzn:
- wymontowane fotele tył/przód
- wymontowana wykładzina/boczki
- zdemontowałem drzwi (uwaga ciężkie na jedną osobę trzeba uważać żeby nie obić przy zdejmowaniu)
- zdemontowałem tylną klapę (najpierw koło, uchwyt koła, potem siłownik (u mnie urwała się śruba ale w mój Jimny ma rudą)
- zdemontowałem przednią klapę
- w silniku:
- wyjąłem akumulator (nie trzeba ale waży)
- wyjąłem chłodnicę, przewody do chłodnicy, przewody do nagrzewnicy (ja opisałem sobie przewody plastrem z opisem)
- wymontowałem bezpieczniki (nie trzeba - ale ja mam budę do napraw też)
- odkręciłem przewód masowy od obudowy sprzęgła
- odpiąłem przewody silnika (z wtrysków zacisnąć kombinerkami i ładnie schodzą - palcami nie da rady, wtyczki nad głowicą, wtyczki sondy lambda, wtyczki do bezpieczników)
- przewody paliwowe
- filtr powietrza - rury
- (ja też demontowałem przewody wspomagania - ale do zdjęcia budy nie trzeba)
- przewód hamulcowy od strony koła przód - kierowca
- przewody hamulcowe na rozdzielaczu pod bezpiecznikami (uwaga - odpowietrzenie układu hamulcowego w Jimny to dramat - ostatnio przelałem kilka litrów płynu zanim udało się odpowietrzyć przewód z rozdzielacza do tylnego reduktora siły hamowania)
- linka sprzęgła
- linka przepustnicy
- w środku jeszcze
- drążek zmiany biegów i drążek reduktora
- pod spodem
- linki ręcznego
- wtyczki reduktora
- tył
- kable haka, kable świateł zdeżaka
- uklad kierowniczy
- "lower shaft rod" czyli drążek do wspomagania - oznaczyć KONIECZNIE położenie - zablokować kierownice na wprost (poduszki powietrzne) i wyjąć kluczyk
- teoretycznie powinno dać się ten drążek zsunąć - u mnie puścił dopiero przy lekkim podnoszeniu budy - tu ciekawostka jak ktoś robi body lift to ten drążek trzeba przedłużać o 1cm na 1" podniesienia bo inaczej tam się pojawia napięcie i w najgorszym wypadku może się zesunąć!!!! i utraci się połączenie kierownica = koła :/

chyba tyle.

Dalej buda mocowana jest na 8 poduszkach tył/przód widać i łatwo dostępny, pozostałe są pod nogami pasażera i kierowcy a ostatnie 2 przy nogach pasażerów z tyłu.
W moim przypadku cała buda trzymała się już tylko na 3..... reszta wypadły dziury w budzie. Śruby są od dołu więc sama ruda ale 2 mi się udało odkręcić - resztę albo urwałem przy odkręcaniu albo musiałem ucinać.

Buda taka goła dalej jest ciężka - 1 osoba nie da rady bo trzeba podnieś na min 50cm
Ja zrobiłem tak: (moja buda jest do łatania bo ruda tu i tam) przyspawałem w kilu miejscach drut 6mm do niego lina - całość nad dachem zapięta na wyciągarkę 2t i podwieszone do więźby w garażu. Uwaga deska rozdzielcza jest ciężka więc buda będzie się przechylać do przodu - akurat tam trzeba najwyżej żeby silnik nie zawadzał - więc ja dodatkowo zdjąłem boczne przednie błotniki i podpiąłem taśmy żeby złapać poziom budy.

Jeszcze kilka fotek jak to wygląda:
https://photos.app.goo.gl/YeWiWWE13iCLoUNw8
https://photos.app.goo.gl/rwRHgBJ2EpWomwgEA
https://photos.app.goo.gl/RxtvM6YK7MEL4SSH7
https://photos.app.goo.gl/qnLnbrMiC17uRDjUA

Boberek 
świeżak

Wysłany: 2020-01-24, 00:22   

Witam,
"eunice2" chyba mnie przekonał twój post i powalczę ze swoją korozją dogłębnie... widzę dla Jimniego jedyną szansę po zdjęciu budy. Mój też się trzyma już chyba na 4 mocowaniach. Ile twój Jimny ma lat? bo mój młodzieniec już 21 :)

Odpowiedz do tematu