Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Jimny i Optima
Nightfury 
nowicjusz

Wysłany: 2015-09-28, 13:23   Jimny i Optima

Zaparłem się, że nowy akumulator będzie odpalał Jimniego ZAWSZE. Jak przy każdym poprawianiu fabryki, tak i tym razem koszty nie ograniczyły się do ceny samego akumulatora, ale też i nie zdezelowały mi portfela.
Początkowo miał to być Optima Yellow Top Battery YTU 4.2 (8014-254), ale okazało się, że dostępny jest tylko wirtualnie, a fizycznie - to za 3 tygodnie.
Wobec tego poszedłem za radą sprzedawcy i przysłano mi Optima Red Top Battery RTU 4.2 (8004-250).
Wiedziałem, że rozmiary obu z nich są identyczne - większe, niż oryginalnego Yuasa 55B24R. Zapewne żółty lepiej nadaje się do wyciągarki, ale ja rzadko będę miał z nią do czynienia, a czerwony ma lepiej kręcić rozrusznikiem. Był też nieco tańszy.
Optima jest niższy, co bardzo cieszy, ale szerszy i nieco dłuższy. Zwłaszcza jego szerokość wymaga pewnej modyfikacji. Przed zakupem zrobiłem sobie kartonowy model wg. wymiarów.
Przeróbka polegała na osunięciu stelaża z bezpiecznikami w kierunku silnika o ok. 1,5 cm. Ponieważ nie miałem możliwości spawania, w odpowiednio dobranym kątowniku powierciłem otwory i skręciłem wszystko na śruby (M6). Kłopot był tylko z tym, że tylna noga stelaża jest dłuższa, niż przednia (co pewnie nie ma znaczenia), więc przykręciłem ją pod kątownik, a przednią - na. Podłożyłem też pod tylne mocowanie kątownika nakrętkę, aby zniwelować wgłębienie w starej podstawie akumulatora.
Musiałem też odciąć rant starej podstawy pod akumulator, aby kątownik płasko do niej przylegał (zasłaniajcie szybę, aby nie leciały na nią iskry ze szlifierki).
Dodatkowo trzeba pamiętać o wywierceniu w tym kątowniku otworu na sztycę, mocującą akumulator.
Potem przyciąłem tylne mocowanie puszki z filtrem powietrza i akumulator wchodzi bez stresu także i "po długości".
Pozostaje kwestia klem: Japońskie są cieńsze, więc założenie nowych na kable jest niezbędne.

Jimny.OptimaRED.1.jpg
Plik ściągnięto 79 raz(y) 251,06 KB

Jimny.OptimaRED.2.jpg
Plik ściągnięto 98 raz(y) 188,8 KB

Jimny.OptimaRED.3.jpg
Plik ściągnięto 94 raz(y) 228,61 KB

Myszon 
Szef Klubu Samurai 4x4

Wysłany: 2015-09-28, 19:49   

Na zimę jak znalazł :-) Fajny akus chyba każdy by chciał taki mieć pod maską. :-)

wojlic 
świeżak

Wysłany: 2016-02-18, 20:20   

nie ma problemu ze stabilnością?

mój aku zdycha powoli, poprzedni wlaściciel wstawił 227 wysoki i plus nie z tej strony, więc trochę nie pasuje.

Wole wstawic jakis łatwiejszy do nabycia i ewentualnie klemy zmienić.

i pytanie poza konkuresem: ktore to w Jimniku 2000 tylne przeciwmgłowe?

Bo u mnie nie świeci.

KSikorski 
Moderator

Wysłany: 2016-02-27, 17:06   

Przeciwmgłowe są w karoserii, nie w zderzaku.

wojlic 
świeżak

Wysłany: 2016-03-03, 20:48   

czyli nie świeci, a zarowki sa dobre. robota dla elektryka sie szykuje.

Odpowiedz do tematu