Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Opony zimowe
bigos
świeżak

Wysłany: 2017-10-31, 20:53   Opony zimowe

Witam
Jakie opony polecacie w seryjnym rozmiarze?
pozdrawiam

[ Dodano: 2017-11-10, 18:32 ]
zamówiłem bridgestony dm-v2 :mrgreen:

Nightfury 
nowicjusz

Wysłany: 2017-12-04, 14:18   

Cooper WEATHER-MASTER ST 2

W terenie nie sprawdzałem, na szosie bez niespodzianek. R

zens 
rozgadany

Wysłany: 2017-12-13, 11:45   

Potwierdzę to co kolega wyżej napisał. Na trasie dają rade.
Z tego co widzę to w osobówkach wiele osób decyduje się na opony wielosezonowe tzw całoroczne lub jak kto woli opony letnie ale z homologacją zimową.
Parametry maja gorsze niż typowe zimówki, ale z drugiej strony to spora oszczędnośc.
Tutaj wrzucam jeszcze tekst poradnikowy w tym temacie, rzucający trochę światła na ta kwestię.
Ostatnio zmieniony przez zens 2017-12-21, 12:25, w całości zmieniany 1 raz  

bigos
świeżak

Wysłany: 2017-12-13, 19:43   

Na razie nie ma zimy, więc nie wypowiem się jak się sprawują bridgestony ;-)

Nightfury 
nowicjusz

Wysłany: 2018-03-03, 03:33   

Oj, prosze Panstwa! Teraz wiem, do czego sa te opony:

tu, w UK, az do przedwczoraj mialem co roku moze tydzien - dwa taki, ze rzeczywiscie bylo warto kupic te Coopery; ale - na upartego - to i bez zimowek bym dal rade. Az do wczoraj...

A przedwczoraj wypadlo mi jechac do Bristolu. Mialo sniezyc i mrozic, ale u mnie (pod Londynem) tylko lekko pruszylo. Mroz byl poprzedniej nocy -7 w nocy, wiec juz opony na siebie pracowaly.
Ruszylem i zrobilem sobie skrot przez miasteczka. A tam biale szosy! Wszyscy grzecznie, powolutku. Czasem polski TIR sie wyrwie. Ale przeciez ja mam zimowki! No to rura. Jakis Leksus z urwanym o kupe sniegu zderzakiem (zaczepil o pobocze, gdzie bylo ze 20cm sniegu nagarniete). Wpadam na rondo i... no, kurde, kontrowanie, wyprowadzanie. Slisko, cholera. Drugie rondo - to samo. Jimny krotki, wysoki, to tylkiem zarzuca. Poza tym wasko, bo to boczne drogi.

Jade, z lekka wkurzony, bo niby wszystkie landary wyprzedzam, ale tak na granicy przyczepnosci, tak troche na sile. Patrze na te droge; na Jimniego; na droge; na Jimniego...! quwa, przeciez ja moge miec naped na cztery kola! Szosa biala, wiec moge wlaczyc.

Oooo, to bylo odkrycie wiekopomne. Jak ruszyl z kopyta, to dopiero zaczela sie zabawa.

A tu koniec drogi, powrot na czysta autostrade... Cholera, szkoda.

Po kilku milach snieg wrocil. I to jaki! Cala autostrada zawalona na bialo. Z grubsza dwa lewe pasy byly odsuniete, ale juz od nowa zakryte kompletnie. A prawy, najszybszy, to tylko czasem ktos zaznaczyl i zwiewal z powrotem na lewo.

No to 4x4! Ale byla jazda! Wszystko, co mozna sobie wymyslec, dreptalo gromadkami z predkoscia (najpierw, blizej Londynu) do 50 mil/h, a potem to pewnie 30 - 40. Przed Bristolem to juz katastrofa. Ktos zwolnil, kogos zarzucilo, ktos zahamowal i juz dupa - nie ruszy z miejsca. Landrovery, SUVy, Nissany (mowie o tych z napedem 4x4, bo o plaskaczach to nawet nie wspominam) mozolnie sie posuwaly jeden za drugim, a prawy pas wolny! Tylko dla Jimniego. Lecialem, jak glupi (50-60mil/h), wyprzedzalem jak na slalomie gigancie, nawet poboczem. Byle nie odpuscic gazu w tym kopnym, rozjezdzonym sniegu, bo od razu mnie machnelo i ledwo wyprowadzilem dodajac gazu. Ale jaka frajda z tej jazdy! Jimny podgarnial snieg pod siebie i szedl, jak dzik.

Klopot byl, jak dostalem boczny wiatr, ale bylem przygotowany i tylko sie troche spocilem, zanim ponownie uzgodnilem tor jazdy.

I tak przez dwie godziny. Spalil 8.5l/100km. Opony sa rewelacyjne na takie warunki. Sprobowalem podjechac pod osniezone zbocze i tez nie bylo problemu.

W sumie na poczatku podziwialem Brytyjczykow, ze nie majac zimowek w ogole wyjezdzaja na taka droge. A potem daszedlem do wniosku, ze to z glupoty: oni sobie po prostu nie zdaja sprawy, ze te ich nawigacje, kamery cofania, telewizory dla pasazerow i niskoprofilowe opony tym razem nie pomoga.

R

Odpowiedz do tematu